Brassavola tuberculata
Synonim: Brassavola fragrans Lemaire, Brassavola gibbsiana B. S. Williams, Brassavola perrinii Lindley, Brassavola revoluta Barbosa-Rodrígues, Brassavola trinervis Lindley. Podane synonimy są wymieniane przez największe współczesne autorytety w tej dziedzinie. Ponadto, Withner (1996) dołącza nazwę Bletia tuberculata (Hooker) Rchb. f. i Brassavola tuberculata Barbosa-Rodrígues, natomiast wyklucza z listy synonimów Brassavola perrinii Lindley. Choć większość współczesnych autorytetów uznaje tylko Brassavola tuberculata za ważną nazwę, to te rośliny nadal są powszechnie uprawiane i sprzedawane jako Brassavola perrinii. W literaturze gatunki te zostały tak dokładnie poplątane razem poprzez różne scalania i rozdzielania, a zamieszanie jest tak duże, że może nigdy nie będziemy wiedzieć z całą pewnością, która informacja dotyczy której rośliny, ani która roślina jest uprawiana i sprzedawana. Bardziej szczegółowa dyskusja dotycząca zamieszania wokół obu tych gatunków znajduje się przy opisie Brassavola perrinii.
Występowanie:
Brazylia - stany Sergipe, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Săo Paulo, Paraná, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. Większość osób opisujących ten gatunek podaje, że rośliny spotyka się w bardzo zróżnicowanych siedliskach naturalnych obejmujących zimne tereny górskie, gorące niziny, sawanny i wszystkie środowiska pośrednie. Ponadto Brazylijczycy podają jako obszary występowania także stany Mato Grosso, Ceará, Bahia, Pernambuco oraz okolice miasta Brasilia w Dystrykcie Federalnym. Taki obszar występowania jest podawany, gdy Brassavola perrinii jest wymieniana jako synonim. Jak to podano przy opisie Brassavola perrinii sądzimy, że rośliny spotykane na cieplejszych nadbrzeżnych terenach mogą być gatunkiem Brassavola tuberculata, natomiast te z terenów chłodniejszych to może być raczej Brassavola perrinii.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 39°C i 8°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 41 mm w styczniu do 130 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,9/17,2°C w styczniu do 29,4/22,8°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Od marca do listopada z maksimum przypadającym w czerwcu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W warunkach naturalnych rośliny kwitną od lata przez jesień aż do początku zimy. Wspomnieliśmy już zamieszanie dotyczące identyfikacji Brassavoli perrinii i Brassavoli tuberculata, więc jeśli roślina opisana jako Brassavola tuberculata nie rośnie i nie kwitnie tak dobrze, jak powinna, to rozwiązaniem problemu może być stopniowe przeniesienie jej w chłodniejsze warunki, w jakich rośnie Brassavola perrinii. Hawkes (1965) uważa, że plamki na spodzie kwiatów są podstawową cechą odróżniającą Brassavola tuberculata od Brassavola perrinii.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym, średniej wielkości, dorastający do wysokości 18-38 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają długość 6-15 cm. Krótkie, cylindryczne pędy są gęsto skupione, mogą mieć 2-4 węzły i mogą mieć pokrój wyprostowany lub zwisający. Pokryte są suchymi, jakby papierowymi, rurkowatymi osłonkami.
Liście:
Liście mają 12-22 cm długości i 0,4-0,8 cm szerokości. Każdy przyrost tworzy pojedynczy, półcylindryczny, lekko wyprostowany lub zwisający liść z głęboką centralną bruzdą na górnej powierzchni. Może być nieco albo mocno zakrzywiony i zwęża się, tworząc ostry koniuszek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 5-8 cm długości. Wyprostowany lub łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Każdy kwiat jest osadzony na bardzo długiej szypułce i zalążni.
Kwiaty:
2-6. Bardzo trwałe, podobne do gwiazd kwiaty mają 6-8 cm średnicy. Wydzielają zapach podobny do zapachu wanilii, zwłaszcza nocą. Wydłużone, wąskie, ostro zakończone płatki obu okółków są blado żółto-zielone, często mają kilka czerwonawo-purpurowych plamek na spodniej stronie. Płatki obu okółków mają 3,5-4,5 cm długości i 0,5-0,7 cm szerokości. Wyprostowany lub zakrzywiony płatek grzbietowy jest nieco dłuższy od płatków okółka wewnętrznego i nieco sierpowatych płatków bocznych. Warżka o kształcie jajowatym jest szeroko rozpostarta, ma 3,0-3,5 cm długości, 2,5-3,0 cm szerokości, jest błyszcząco-biała z kilkoma wypukłymi żyłkami oraz żółto-zieloną plamką w gardzieli. Nieregularne krawędzie warżki są mniej lub więcej pofalowane. Wystający prętosłup i pokrywa komory pyłkowej są białe.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |